fbpx

Tag: covid-19

РАБОТА ОД ДОМА – РЕДОВНИ ГРЕШКИ!

Голем дел од населението (и кај нас, но и низ целиот свет) поради пандемијата ги напушти своите редовни работни места и продолжи со работните активности од домашна атмосфера. Работата од...

СИТЕ ПРАШАЊА ЗА COVID-19 ОДГОВОРЕНИ НА ЕДНО МЕСТО

Со глобалната пандемија, се шири и епидемија на лажни вести, непроверени информации, измислени сведоштва и секакви трули информации со цел создавање на бомбастични наслови, генерирање на кликови или едноставно ширење...

И АКАДЕМИЈАТА СЕ ПРИЛАГОДУВА НА ПАНДЕМИЈАТА

Ако не сте знаеле, еден од условите за филм да биде меѓу листата на кандидати за номинација за Оскар е да биде на програмата во кино салите во Лос Анџелес...

Сара Мејс – Наше време

Ги цениме моментите кога и во време на глобална пандемија, полициски час, забрани за движење и едно чудо лоши вести, некој наоѓа енергија, волја и мотив да направи нешто позитивно.

ОДГОВОРИ И СОВЕТИ: ПОВРЗАНОСТА НА ХРАНАТА СО COVID-19 – БОДАН ЃОРГОВСКИ

За време на глобалната пандемија, сите бараме начин да се заштитиме од евентуална зараза со вирусот Covid-19. Со или...

15 МИЛИОНИ НОВИ ПРЕТПЛАТНИЦИ НА NETFLIX

Стриминг сервисите се едни од ретките кои успеваат да профитираат во текот на светската пандемија. Челниците на Netflix известија дека во првиот квартал оваа година, бројот на претплатници пораснал за...

ПАМЕТНИТЕ ЧАСОВНИЦИ НА SAMSUNG ДОБИВААТ АПЛИКАЦИЈА ЗА МИЕЊЕ РАЦЕ

Од 17 Април, за сите Galaxy паметни часовници на Samsung можете да ја инсталирате Hand Wash апликацијата која ќе ве потсетува дека треба почесто да ги миете рацете, а во...

CHEAT SHEET ЗА БОРБА СО COVID-19

Доколку сте полни со прашалници како треба да постапите во одредена ситуација, оваа cheat sheet илустрација подготвена од Wendy MacNaughton (дизајнерка, илустратор) и Eliah Aronoff-Spencer (инфектолог и истражувач на Универзитетот...

ПРОЧИТАЈ И...

ПОМРДНИ СЕ МАЛКУ, СИ МИ ЗГАЗНАЛ НА ДУШАТА!

На светот понекогаш се случуваат и чуда. Јапонска народна поговорка Прочитав многу написи за штетноста на алхохолот. Што направив...

АМБИЦИОЗНИ ЛУЃЕ

„Можете да го убиете генералот на некоја војска, но не можете да ја убиете амбицијата на еден обичен човек”. - Конфучие

БУТНИ УШТЕ МАЛКУ ОД ТОА ВИЊАКОТ!

Во животот има многу настани што нудат поволни услови човек да испадне глупав и смешен, но јас најчесто и давам предност на...