fbpx

КОЛУМНИ

ПОМРДНИ СЕ МАЛКУ, СИ МИ ЗГАЗНАЛ НА ДУШАТА!

На светот понекогаш се случуваат и чуда. Јапонска народна поговорка Прочитав многу написи за штетноста на алхохолот. Што направив...

ЖИВОТ & СОВЕТИ

ЛЕКЦИИ ПО МАРКЕТИНГ ОД LEGO

LEGO е без сомнение меѓу најсилните брендови на планетата. Заразните лего коцки се изум на Ole Kirk Christiansen уште од 1932 година и најпрво биле изработувани од дрво. Модерната LEGO...

РАБОТА ОД ДОМА – РЕДОВНИ ГРЕШКИ!

Голем дел од населението (и кај нас, но и низ целиот свет) поради пандемијата ги напушти своите редовни работни места и продолжи со работните активности од домашна атмосфера. Работата од...

МОЌТА НА МАЛИТЕ НЕШТА

Цвеќето е симбол на љубовта и често практикуваме да го подариме кога има повод. Но, дали го подаруваме доволно често кога нема повод или причина? Цвеќе има...

6 ЖИВОТНИ ПРАВИЛА КОИ (НЕ)МОРА ДА ГИ ЗНАЕШ!

Слободно може да се каже дека во животот нема правила, од причина што секој од нас живее според некои сопствени правила. Но, постојат некои фундаментални принципи кои успешните луѓе...

НОВОСТИ

SKOPJE SECRET SPOTS PART 1 – БЛАГОЈА ВАРОШАНЕЦ

Благоја Варошанец е историчар на уметност и во моментов работи како куратор и Виш кустос во Музејот на современа уметност во Скопје. Она кое го привлече нашето...

СИТЕ ПРАШАЊА ЗА COVID-19 ОДГОВОРЕНИ НА ЕДНО МЕСТО

Со глобалната пандемија, се шири и епидемија на лажни вести, непроверени информации, измислени сведоштва и секакви трули информации со цел создавање на бомбастични наслови, генерирање на кликови или едноставно ширење...

MACBOOK PRO 13” – ПРВ ПОГЛЕД – ВИДЕО (THE VERGE)

Новата, редизајнирана и сега феноменална тастатура и 10-тата генерација на Intel i5 процесор се меѓу највоочливите унапредувања на новиот адут. Без да должиме многу, погледнете го првиот...

ЗОКИ ПОКИ НА МТВ & YOUTUBE

Неделава започна со емитување Зоки Поки - нова ТВ серија во продукција на Кино око. Снимена е минатото лето во Скопје, продуцент е Роберт Насков, а авторите...

ИНТЕРВЈУ

ИНТЕРВЈУ: КИРЕ СИНАДИНОВСКИ – ДИРЕКТОР НА СКОПСКИОТ МАРАТОН

Доколку не ни се случеше глобалната пандемија, овој период во центарот на вниманието ќе беше Скопскиот Маратон. Како и сите останати настани, маратонот се одложи, но тоа не е причина...

ВЕЛО УЧИЛИШТА – РЕВОЛУЦИЈА ВО НАШИОТ ОБРАЗОВЕН СИСТЕМ

„На хартија“, сите се залагаме за подобрување на образовиот систем и создавање на услови за квалитетен развој на најмладите генерации. Сепак, бројот на поединци и организации кои вистински, на терен...

МУЗИКА И ФИЛМ

НОВИ ТРЕЈЛЕРИ ОД NETFLIX И HBO

Стриминг платформите не мируваат и најавуваат уште многу интересни остварувања во периодот кој следува. Имајќи предвид дека бројот на нивни претплатници драстично...

ЗОКИ ПОКИ НА МТВ & YOUTUBE

Неделава започна со емитување Зоки Поки - нова ТВ серија во продукција на Кино око. Снимена е минатото лето...

БОЈАН ПЕТКОВ – ШАМБА: ЗВУЦИТЕ НА МОЈОТ КАРАНТИН

Бојан Петков - Шамба (Летечки Пекинезери) ни направи „карантински“ музички избор. Уживајте! Со тоа што...

ДНЕВНА МОТИВАЦИЈА

Мојот мозок не може да процесира неуспех. Нема да процесира неуспех. Зашто ако седам таму и морам да се соочам со себе и да си кажам: „Ти си неуспех“… мислам дека тоа е речиси полошо од смрт.

КОБИ БРАЈАНТ

НБА КОШАРКАР

НАЈНОВИ МИКСОВИ

СЛЕДИ НЀ

ЗА НАС